За кърменето

Да кърмя или не? Обосновано и информирано решение.

Решение за кърмене

Всички здравни експерти са на мнение, че майчиното мляко е най-добрата храна за едно новородено. Но това не винаги е възможно за всички майки. За много жени изборът дали да кърми или не, зависи от нейната нагласа, желание, начин на живот, а често и от здравословното и състояние.

Това решение е лично и трябва да бъде уважено. Изборът да не кърмиш не означава, че сте лоша майка. Майките и бебетата създават винаги уникална връзка помежду си.

В много случай майките не получават достатъчно подкрепа и разбиране и се отказват от кърменето в ранните месеци. Това също е ок, и дори и бебето да е получило еднократно коластра веднага след раждането е чудесно, защото е приело милиони антитела, живи клетки, витамини и олигозахариди.

За и против кърменето

Ако изберете да кърмите, то ще сте почти напълно ограничена в свободата си. Малкото човече е напълно зависимо от Вас и ще сте на повикване 24 часа в денонощието.

Понякога е и доста болезнено. Майките страдат от разранени зърна, запушени канали или мастит.

Някои майки не се чувстват комфортно да кърмят навън пред погледите на други хора. Опцията да се изолира и да не излиза никъде е напълно неприемлива.
Понякога кърменето е доста трудно в началните дни или седмици.

Ако изберете да не кърмите, то таткото също може да участва в храненето.
Ако кърмите, то сте ограничена в приема на някои лекарства, алкохол или кофеин.

Дори и да не кърмите, адаптираното мляко също съдържа важни хранителни съставки и витамини, които са необходими за растежа и развитието на бебето.

Какви са положителните страни на кърменето?

  • Не се безпокоите за приготовлението на млякото, стерилизиране на шишета, затопляне на вода и т. н.
  • Икономически изгодно е.
  • Нощните кърмения изискват по-малко време, защото не е необходимо да ставате и приготвяте мляко.

Ползи от кърменето за майката

  • Доказана е, че кърменето понижава риска от развитието на рак на млечната жлеза и рак на яйчниците.
  • Помага за редуциране на теглото, защото кърмещите майки имат нужда от допълнителни 500 ккал на ден.
  • При майки с диабет Тип 1 се наблюдава значително подобрение на клиничната картина и понижение на нуждите от инсулин.

Ползи от кърменето за новороденото

  • Защита от инфекции чрез получените „наготово“ антитела.
  • Подобрена чревна флора, поради наличието на олигозахариди в кърмата, които служат като пробиотик и заселват червата с „добри бактерии“
  • Кърмата намалява риска от ушни, респираторни и чревни инфекции, както и от различни видове алергии, диабет и левкемия.
  • ММ съдържа 0, 5% холестерол. Той е необходим за изграждането на клетъчните мембрани, важен компонент е от мозъчната тъкан, участвайки в миениализацията на нервите. Мазнините осигуряват важни мастни киселини /LCPUFA/, DHA и ARA полиненаситени дълговерижни мастни киселини. Те имат ключова роля в развитието на мозъка, миелиновата епитилизация на нервните влакна, визуално развитие /40% от ретината е съставена от DHA/.
  • Честото събуждане и кърмене предпазва от Синдрома на внезапната детска смърт.

Международните консултанти по кърмене са сертифицирани от International Board of Lactation Consultant Examiners /IBCLC/. Това е международна организация, която е създадена през 1985 год. с цел да обучава и помага на майките по света да преминат по-лесно през трудностите, които съпътстват понякога процеса на кърмене. Желаещите да придобият това звание преминават през определен брой часове…

Read More

По-време на бременността храносмилателната система на плода не работи, защото той получава всички хранителни вещества, които са му необходими от майчиното кръвообращение, посредством плацентата и пъпната връв. По този начин всички необходими вещества попадат в кръвообращението на плода. До самото раждане гастроинтестиналният тракт просто изчаква да започне да си върши работата. Първото хранене на Вашето…

Read More

Ако се храните здравословно и разнообразно, то не е необходимо да приемате допълнителни витамини по време на кърмаческия период. Приемът на достатъчно плодове и зеленчуци, храни богати на калций и на протеини (като риба и месо), ще снабди организма  с всички необходими макро и микронутриенти. Майки, които са поставили себе си на диета и имат…

Read More

Това, че едно лекарство е на билкова основа съвсем не значи, че е безопасно. Не забравяйте, че има растения, които са смъртоносно отровни. Билките, както и самите медикаменти имат странични и негативни ефекти. Някои от тях биха могли да повлияят върху процеса на произвеждане на майчино мляко, но все още не са напълно изучени механизмите,…

Read More

Запушените млечни каналчета, мастит и абсцес се получават, когато имаме добра лактация, но не и адекватно изпразване на гърдите. Защо се получава това? Когато имаме недобро позициониране и недостатъчно правилно засукване от страна на бебето. При използването на други средства за хранене, като даване на шише или при използване на изкуствени зърна. Къса юздичка при…

Read More

Огромна част от майките са напълно способни да кърмят бебетата си без проблеми за поне шест месеца. Някои от тях даже произвеждат по-големи количества кърма, отколкото са необходими за децата им. Тогава защо толкова майки имат проблем с кърменето? Една от причините е вярването, че кърменето е естествена функция и някои доктори не разбират, че…

Read More

Аз съм тук, за да ви помогна

Ако имате проблеми с кърменето на вашето бебе, за мен ще бъде удоволствие да ви посетя лично и да ви помогна.

+359876046363